Proč si koupit květináč nebo koryto z přírodního pískovce?

Pískovec je usazená hornina nejčastěji tvořená hrubými zrny křemene, živců či horninových úlomků, které jsou pojeny tmelem. Ten může být křemičitý, karbonátový, železitý. Složení je různorodé a vždy závisí na místě výskytu. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších sedimentárních hornin, která je v hojné míře zastoupena i v České republice.

Pískovcové srdce

Barvu pískovce určují příměsi obsažené v pískovci. Nejčastěji se vyskytují barvy světle šedá, světle okrová, světle hnědá či červená. V některých pískovcích můžeme naleznout i tmavší mramorování. 

V našich lokalitách se nejčastěji používají dva typy pískovce. Hořický s nažloutlou barvou a božanovský se světle šedým zbarvením. Hořický pískovec je středně tvrdý a spíše vhodný na sochy, plastiky, květináče, pítka, lucerny, koryta, kříže a jiné tvoření. Božanovský je naproti tomu tvrdý a více se používá na schody, parapety, dlažební kostky, ale dá se použít stejně jako hořický na zahradní architekturu. Jen je náročnější na zpracování.

V poslední době se můžete velmi často setkat s umělým pískovcem. Jedná se o směs cementu, písku, drceného přírodního pískovce, umělé pryskyřice, barviv a dalších látek. Už na první pohled poznáte, že se jedná o umělý pískovec. Barva je jednolitá jasně okrová až žlutá. Výrobky jsou velmi tvarované a naleznete i vysokou škálu menších i větších soch. Na první pohled jsou výrobky z umělého pískovce líbivější. Nevýhodou umělého pískovce je, že nemá takovou životnost jako přírodní a hlavně naleznete spoustu kopii sošek a květináčů. Výrobky z umělého pískovce totiž vznikají litím umělé pískovcové směsi do forem a po vytvrdnutí máte hotový koryto, sochu, květináč různých tvarů a velikosti. Oproti tomu, když se zpracovává přírodní pískovec , tak na začátku máte kus přírodního pískovce vážícího cca 70 kg a po opracování vám zůstane koryto o rozměru 50 cm a váze 40 Kg, kdy každý kus je originál. Pokud se tedy jedná o ruční opracování kamene. Neboť už dávno nežijeme v době kamenné, ale v době plné strojů a velké firmy už mají stroje, kde se naprogramuje tvar a rozměry koryta a na konci vám  vyleze už skoro hotové koryto, které kameník jenom lehce doopracuje. Přesto přírodní pískovec má v sobě různorodou strukturu tvořenou žílami, skvrnami, hnízdy apod. Tak jak si to příroda sama poskládala a tím jsou výrobky z přírodního pískovce zajímavé.

Navíc výrobky z umělého kamene svou kvalitou a zpracováním málokdy dosahují vzhledu a technických parametrů přírodního kamene. Přičemž umělý kámen bývá mnohdy levnější než přírodní. I když technologické postupy jdou stále kupředu a můžete se setkat i s kvalitním zpracováním umělého kamene, ale v tomto případě je cena umělého kamene srovnatelná s přírodním.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.